Úvod Tarify Virtuální karta

Virtuální karta

O kartě Nové funkce Jak začít Stáhněte si aplikaci

Co je to Virtuální karta?

Virtuální karta je mobilní aplikace, která vám usnadní cestování v Plzni i v celém Plzeňském kraji. Můžete jí využít k vyhledání spojení, k nákupu jízdenek nebo jako nosič předplatného jízdného. Ale to není vše, co mobilní aplikace nabízí.

Nové funkce

V čem vám aplikace usnadní život?

Vyhledání spojení
skrýt

Chcete vědět, v kolik hodin vám odjíždí autobus nebo vlak? Zvolte si položku Jednotlivé jízdné IDPK, zadejte nástupní a výstupní zastávku, datum a čas odjezdu a nechte si vyhledat spojení.

Stejně tak si můžete vyhledat i spojení po Plzni. Pokud hledáte je spoje MHD Plzeň, využijte záložku Vyhledání spojení MHD Plzeň.

Nákup jízdenek
více info

Jízdenky pro MHD Plzeň získáte v záložce Jednotlivé jízdné MHD Plzeň. 

Jízdenky pro cestování po Plzni i Plzeňském kraji si můžete zakoupit tak, že na základě vyhledaného spojení stiskntete tlačítko KOUPIT u spoje, kterým chcete cestovat. Výhodou nákupu jízdenek přes mobilní aplikaci je mimo jiné:

  • možnost provést storno zakoupené jízdenky (v případě, že ještě nezačala platit). 
  • nakoupit jízdenky s odloženou aktivacíPři vyhledání spojení můžete zaškrtnout políčko „Odložená aktivace“. Následně Vám bude prodána neaktivní jízdenka, kterou si můžete libovolně aktivovat/stornovat po dobu 30 dnů od zakoupení. Po aktivaci jízdenky nebo po uplynutí 30 dnů ode dne nákupu již takto zakoupenou jízdenku stornovat nelze. POZOR: možnost nákupu jízdenek s odloženou aktivací není umožněna v případě, že si zakupujete nepřestupní jízdenku nebo v případě nákupu jízdenky s místenkou pro jízdní kolo.
  • možnost rezervace místa pro jízdní kolo v cyklobusu. Rezervaci provedete jednoduše při nákupu jízdenky pro vás, stačí zaškrtnout tlačítka "Přidat kolo". Po zaškrtnutí tlačítka se vám automaticky prodá v případě volné kapacity i odpovídající jízdenka pro vaše jízdní kolo včetně bezplatné místenky pro kolo. Místenku pro kola je možné koupit na daný spoj nejpozději 30 minut před vyjetím spoje z jeho výchozí zastávky, do této doby můžete případně také zakoupnou jízdenku stornovat. POZOR: rezervaci pro jízdní kolo nelze provést v případě, že si zakupujete jízdenku Turista Plzeňskem či Turista Plzeňskem a Bavorskem. V případě, že si chcete zarezervovat místo pro jízdní kolo, musíte si zakoupit jízdenku přímo na dané spojení (cenu za danou jízdenku uhradíte celou a to i v případě, že máte na část cesty předplatné).
  • v případě, že máte v systému Virtuální karty evidováno také předplanté jízdné, je toto jízdné zohledněno ve výsledné ceně jízdenky, tj. neplatíte jízdné za předplacený úsek. 
  • máte možnost si zakoupit jízdenky také pro spolucestující v rozsahu státem nabízených slev, pokud na ně mají spolucestující nárok. V případě, že spolucestující mají nárok na slevu, který je vázán na Plzeňskou kartu, nebo mají zakoupené předplatné a chtějí slevu nebo předplanté využít, musí si jízdné zakoupit sami. 

Turistické jízdenky Turista Plzeňskem a Turista Plzeňskem a Bavorskem můžete zakoupit v záložce Turista Plzeňskem a doplňkové jízdné. Víte, že skupinové varianty turistických jízdenek platí pro skupinu, kterou tvoří až dva dospělí a až tři děti do 15 let, nebo pro skupinu tvořenou 5 dětmi do 15 let? 

A jak za jízdenky zaplatíte? Jednoduše kartou online (kartu si můžete samozřejmě i uložit por příští platby), Apple Pay nebo nově také GooglePay.

Jízdní doklady z Virtuální karty nelze kombinovat s nároky či předplatným na fyzické Plzeňské kartě - pro využití stávajících slev a předplatného z Plzeňské karty musí zákazník personifikovat svůj profil v aplikaci Virtuální karta a převést na vybraných prodejních místech Plzeňské karty předplatné na Virtuální kartu.

Předplatné v mobilu
více info

Po instalaci aplikace je nutné si svůj účet personifikovat - vyplňte celé jméno, datum narození a portrétovou fotografii (pořízenou klidně mobilním telefonem). Po tomto kroku si již můžete zakoupit základní předplatné. Pokud máte nárok na zlevněné předplatné (více informací zde), zažádejte v mobilní aplikaci o nový profil (tlačítko Přidat zákaznický profil). Poté musíte předložit nárok na slevu na prodejním místě Plzeňské karty, které tuto službu poskytuje. Poté je vám v systému Virtuální karty aktivován slevový zákaznický profil a na jeho základě si můžete zakoupit zlevněné předplatné, nebo se jím prokazovat ve vozidle a kupovat si zlevněné jednotlivé jízdné.

TIP: Pokud se zaregistrujete v e-shopu Virtuální karty na webu, máte možnost si jako identifikátor předplatného zvolit nejen svůj mobilní telefon, ale také bankovní kartu. V sekci „Identifikátory“ klikněte na tlačítko „Registrovat novou kartu“. Zadejte požadované údaje jako při standardní on-line platbě.  Zaplacením 1 Kč se karta aktivuje jako identifikátor Virtuální karty. Je nutné, abyste měli u vaší banky povolené online platby. Identifikátory lze dle pořeby měnit (v e-shopu i v mobilní aplikaci).

Na co si dát pozor:

  • k předplatnému je možné mít v jednom okamžiku přiřazen právě jeden identifikátor. 
  • pokud provedete změnu identifikátoru, je tato změna provedena během 60 minut, tj. při změně identifikátoru se ve vozidle s novým identifikátorem odbavíte nejdříve 1 hodinu po provedené změně, 
  • pokud si zakoupíte předplatné v e-shopu Virtuální karty a chcete jej ihned využít, je informace změna ve všech odbavovacích zařízeních evidována během 60 minut, tj. pokud chcete mít jistotu, že budete na nově zakoupené předplanté odbaveni, je možné do vozidla nastoupit až hodinu po nákupu.
Spoje na zavolání
více info

Díky aplikaci si jednoduše objednáte spoj na zavolání - v jednoduchém formuláři vyberet datum, kdy chcete cestovat, nástupní zastávku a čas odjezdu ze zastávky. Nakonec zadáte svůj email a objednávku odešlete.

Více o spojích na zavolání najdete zde.

Stáhněte si aplikaci

Nové funkce připravované pro rok 2023

V průběhu roku nabídne po aktualizaci Virtuální karta několik nových funkcí: 

Hlášení o mimořádných událostech

V případě, že máte zakoupenou jízdenku na spoj, který musel být zrušen, pojede po objízdné trase nebo u něj nastala jiná mimořádnost, budete na tuto skutečnost upozorněni notifikací, která vám bude zaslána do mobilního telefonu. Navíc tuto zprávu uvidíte i v aplikaci Virtuální karta.

Pokud hledáte spojení a některý spoj je zrušen, bude u tohoto spoje zobrazena informace o zrušení a nebude umožděno si na něj v aplikaci zakoupit jízdenku. Pokud pojede spoj po objízdné trase, bude u spoje tato informace informace uvedena. Na tento spoj bude možné zakoupit v aplikaci jízdenku.

Prokazování nároku na slevu

Máte nárok na slevu aktivovaný na Virtuální kartě a chcete ho využít při nákupu jízdenky ve vozidle? Nárok na slevu najdete v sekci Profil. Nově se vám po otevření sekce Profil zobrazí QR kód. Ten pak při nákupu jízdenky ve vozidle přiložíte k odbavovacímu zařízení pro načtení slevy. Stejně tak se tímto kódem prokážete při přepravní kontrole. Jen dejte pozor, že ve vozidle předkládáte QR kód v záložce Dopravní. Kód v záložce Osobní slouží třeba ke vstupu do knihovny.

Oblíbená spojení

Jezdíte pravidelně do práce nebo do školy na stejné trase? Na hlavní stránce dole najdete sekci Oblíbené. Zde se vám ukládají jízdenky, které si kupujete nejčastěji. Nemusíte tedy při nákupu další jízdenky nejprve vyhledat spojení, ale stačí vybrat jízdenku z oblíbených a zaplatit. Jízdenka je vám prodána s odloženou aktivací, tzn. že vám není prodána na konkrétní spoj, ale můžete si jí aktivovat až v okamžiku, kdy jí budete potřebovat. Všechny zakoupené jízdenky naleznete v sekci Zakoupené.

Jak začít?

Jak na to ?

Prostředí webové i mobilní aplikace je intuitivní. Ale pokud chcete mít vše 100% pod palcem, připravili jsme i podrobný návod. Podívejte se, jak začít cestovat pohodlněji krok po kroku.

Stáhněte si aplikaci

Stáhněte si mobilní aplikaci Virtuální karta a proveďte registraci. Ihned můžete začít s nákupem jednotlivých jízdenek. Platba probíhá přes GooglePay, Apple Pay nebo on-line bankovní kartou.

IOSAndroid

Registrujte se

V případě, že chcete nakupovat dlouhodobé jízdné (tj. předplatné), je třeba účet personifikovat. Vyplňte osobní údaje a nahrajte portrétovou fotografii (klidně pořízenou mobilním telefonem). Při nákupu kuponu, ať už v mobilní aplikaci nebo na e-shopu, si vyberete identifikátor předplatného - nejlépe ten identifikátor, který máte vždy u sebe. Identifikátor je následně možné měnit, trvá to vždy hodinu.

Registrace

Ověřte si profil

Pokud máte nárok na zlevněné jízdné, pak přejděte na stránku „Mé profily“ (v mobilní aplikaci záložka „profil“ a posléze volbu „Mé profily“). Automaticky byste zde měli mít aktivní „přenosný – časově neomezený“. Pokud máte nárok na zlevněné jízdné či jízdné zdarma, je třeba přidat nový zákaznický profil. V tomto případě je nutná návštěva Zákaznického centra PMDP (Denisovo nábřeží 12, Klatovská 12) nebo prodejního místa v Plzeňském kraji, které tuto službu poskytuje (Bezdružice, Domažlice, Horšovský Týn, Kralovice, Nepomuk, Sušice a Tachov). Zde je třeba prokázat nárok na daný profil (např. potvrzení o studiu, průkaz ZTP apod.).

Seznam míst

Kupte si předplatné

Po registraci, personalizaci a případně ověření profilu na zákaznickém nebo prodejním místě si můžete sami z pohodlí domova nahrávat předplatné přímo v aplikaci nebo v e-shopu Virtuální karta. Hodinu od zakoupení předplatného příp. ověření slevového profilu můžete cestovat vozidly IDPK bez nutnosti další validace.

Dobít předplatné

Stáhněte si mobilní aplikaci

26. 6. 2023

© 2024 POVED s.r.o.
Nerudova 25, Plzeň

Organizátor veřejné dopravy v Plzeňském kraji a Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK)

Sledujte nás na Instagram

Created by Beneš & Michl