Úvod Veřejná doprava Tipy na výlet Poznejte Tachovsko s linkou 251

Poznejte Tachovsko s linkou 251

Již 10 let jezdí cyklobus, který propojuje Plzeň s okresem Tachov a s Českým lesem. Po deseti letech prošla linka významnou proměnou – původní trasa přes Kozolupy a Stříbro byla přesunuta a spoje nyní jezdí po dálnici D5 a přes Kladruby, kde se nachází klášter Kladruby, perla barokní architektury. Klášterní komplex s kostelem Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta postavený podle návrhu architekta Jana Blažeje Santiniho-Aichla je tak veřejnou dopravou dostupnější než kdy jindy.

Nedaleko kláštera leží mnoho bunkrů postavených v předvečer II. světové války. Pro více informací můžete navštívit tamní Muzeum Československého opevnění. Zpět do Plzně se můžete opět linkou 251, nebo se linkou 739 popovézt do Stříbra, prohlédnout si historické centrum s renesanční radnicí a zpět domů se vydat třeba vlakem.

Další zastávkou na lince 251 může být město Bor se zámeckým areálem a rozsáhlým zámeckým parkem. Při prohlídce zámku mohou návštěvníci obdivovat zámeckou kapli, repliky dobových zbraní nebo třeba výhled ze zámecké věže, na kterou vystoupají po 117 schodech. Po prohlídce zámku se mohou cyklisté vydat přes Stráž a Malé Dvorce třeba na zříceninu hradu Přimda, nejstarší kamenný hrad u nás. Z Boru si můžete udělat i vyjížďku směrem k jihu na rozhlednu Březinka.

Na další zastávce, v Tisové, si přijdou na své milovníci přírody. V blízkosti obce se nachází přírodní rezervace Tisová, kterou tvoří soustava několika menších rybníků a mokřadů, kde hnízdí vzácné druhy ptáků.

Asi 20 minut jízdy od Boru leží centrum tachovského okresu – město Tachov. Památek zde najdete bezpočet. Třeba klasicistní zámek, který díky „péči“ státního statku zchátral natolik, že měl být původně zbourán. Naštěstí se tak nestalo, a tak můžeme poslední sídlo rodu Windischgrätzů obdivovat dodnes. Komu by zámek nestačil, může se vydat pěšky či na kole kolem rozhledny Vysoká (a památníku Vysoká) do Světců. V této malé vísce leží jízdárna. Druhou největší jízdárnu ve střední Evropě můžeme díky vkusné rekonstrukci obdivovat v původní kráse. Byla by však chyba zůstat jen u jízdárny. Jen pár metrů od ní stojí trosky nedostavěného zámku Světce, vedle kterých stojí budova bývalého kláštera – dnes sídla SPŠ Světce.

V Tachově nesmíme zapomenout navštívit památník 232 obětem pochodu smrti v roce 1945. Smutnou událost připomíná i památník největšího masového hrobu obětí nacismu v České republice na novém židovském hřbitově.

Z Tachova pokračuje cyklobus přes Studánku a Lesnou až na Starou Knížecí Huť. Malá víska se nachází hluboko ve hvozdech Českého lesa a pokud máte rádi nikým a ničím nerušené ticho, jste zde na správném místě. Ze Staré Knížecí Huti vede několik tras kolem bývalých vsí, jejichž ruiny si můžete prohlédnout. Jedna z tras vás dovede k technické památce – Arnoštově leštírně, jež upomíná na sklářskou minulost Českého lesa. Na kolech (i pěšky) se odtud můžete vydat do Tachova, nebo si zde počkat na spoj linky 251.

Až do 1. října odjíždí poslední spoj v 16:50 přímo ze Staré Knížecí Huti. V Plzni budete vystupovat na Terminálu Hlavní nádraží o dvě hodiny později.

 

Chci využít výhodnou turistickou jízdenku

9. 8. 2023

© 2024 POVED s.r.o.
Nerudova 25, Plzeň

Organizátor veřejné dopravy v Plzeňském kraji a Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK)

Sledujte nás na Instagram

Created by Beneš & Michl