Cestujeme vlakem

Přeprava jízdních kol je povolena v osobních vlacích, spěšných vlacích, rychlících a expresech, a to na prvním a posledním představku soupravy v prostoru nástupních dveří, kde mohou být umístěna vždy nejvýše dvě jízdní kola, není-li to z technologických důvodů nebo z důvodu bezpečnosti vyloučeno. 

V případě, že je vlak v jízdním řádu označen symbolem jízdního kola (), je v něm povolena rozšířená přeprava spoluzavazadel (tedy i jízdních kol). V těchto vlacích jsou ve vozech v blízkosti nástupních dveří označených symbolem kola vyhrazena místa pro přepravu kol. Jako spoluzavazadlo nelze v těchco vlacích přepravovat tandemové a vícemístné kolo.

Ve vlacích, které jsou v jízdním řádu označeny symbolem kufru (), je možné přepravovat kolo ve voze, který je označen stejným symbolem. Tato služba, označovaná jako úschova během přepravy, je mimo standardní poplatek za přepravu spoluzavazadla navíc zpoplatněna dle ceníku dopravců. Při využití této služby je kolo uloženo do služebního vozu nebo oddílu, kde je pak pod dohledem průvodčího. Cestující si do služebního vozu nebo oddílu své zavazadlo nakládá a vykládá sám. Hlavní výhodou této služby je to, že si spoluzavazadlo (kolo) nemusíte hlídat sami, ale je po celou dobu cesty pod dohledem průvodčího. Ve služebním voze nebo oddíle lze přepravovat také elektrokola, tandemová kola a vícemístná kola.  

U vybraných vlaků je umožněna rezervace místa pro jízdní kolo (vlaky jsou v jízdním řádu označeny symbolem kola nebo kufru v kroužku ). U některých vlaků je rezervace povinná (vlak je v jízdním řádu označen symbolem kola nebo kufru v rámečku ). Přeprava kol je s povinou rezervací umožněna i ve vlacích SC Pendolino. Do vlaků s povinnou rezervací místa pro jízdní kolo je nutné rezervaci zakoupit vždy předem u pokladní přepážky ČD nebo v eShopu ČD.

Jízdní kola nelze přepravovat ve vlacích označených v jízdním řádu symbolem škrtnuté kolo.

Cena za přepravu kola je dle tarifu IDPK 20 Kč (na 240 minut) nebo 40 Kč (platnost 24 hodin).


Půjčovny kol ČD

České dráhy nabízejí v některých stanicích také půjčení kol nebo jejich bezplatnou úschovu.  Služby ČD Bike naleznete v odkaze zde v sekci Plzeňský kraj.

Kolo je samozřejmě možné si zapůjčit i ve stanicích mimo Plzeňský kraj nebo je, naopak, mimo Plzeňský kraj vrátit. Seznam stanic v celé České republice, které nabízejí možnost zapůjčení nebo vrácení kola najdete zde.

Jak si kolo vypůjčit:

  • předložit dva osobní doklady (občanský průkaz, řidičský průkaz, pas,..),
  • sepsat a podepsat nájemní smlouvu,
  • složit vratnou zálohu,
  • zaplatit půjčovné.

Kolo je možné rezervovat předem - telefonicky nebo e-mailem. Na vybraných tratích je pak umožněna bezplatná přeprava zapůjčených kol.

Podrobné informace o zapůjčení kol  v půjčovnách ČD včetně cen najdete ZDE.

Jízdní řády jednotlivých tratí naleznete zde,


 Legenda k jízdním řádům (přeprava kol) 

symbol vysvětlivka

přeprava spoluzavazadel

přeprava spoluzavazadel s možnou rezervací

přeprava spoluzavazadel s povinnou rezervací

přeprava jízdních kol jako spoluzavazadel je vyloučena

úschova během přepravy

úschova během přepravy s možnou rezervací

úschova během přepravy s povinnou rezervací

Užitečné odkazy

© 2022 POVED s.r.o.
Nerudova 25, Plzeň

Organizátor veřejné dopravy v Plzeňském kraji a Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK)

Sledujte nás na Instagram

Created by Beneš & Michl