Cestujeme vlakem

Přeprava kola jako spoluzavazadla

Přeprava jízdních kol jako spoluzavazadel je povolena ve vlacích označených v jízdním řádu symbolem „kolo“. V těchto vlacích jsou řazeny vozy se speciálními místy pro přepravu kol. Vozy jsou označeny symbolem "kola".

Dále je tato přeprava povolena i v osobních vlacích, spěšných vlacích, rychlících, rychlících vyšší kvality a expresech na prvním a posledním představku soupravy v prostoru nástupních dveří, kde mohou být umístěna vždy nejvýše dvě jízdní kola, není-li to z technologických důvodů nebo z důvodu bezpečnosti vyloučeno.

Ve všech případech je však přeprava kol jako spoluzavazadlo možná pouze do vyčerpání kapacity míst ve vlaku, a konečné rozhodnutí o tom, zda lze nebo nelze další kolo přijmout k přepravě (a na jakém místě), přísluší pouze průvodčímu daného vlaku.

Jako spoluzavazadlo nelze přepravit tandemové a vícemístné kolo.

Přeprava kol v úschovně během přepravy

Služba úschova během přepravy je poskytována ve vlacích, které jsou v jízdním řádu označeny symbolem kufru (případně kufru v kroužku nebo kufru v rámečku). Symbolem kufru je označen také služební vůz nebo oddíl, kde lze kolo nebo jiné zavazadlo takto uschovat.

Jízdenku IDPK pro jízdní kolo je možné zakoupit v mobilní aplikaci Virtuální karta. S touto jízdenkou pro jízdní kolo můžete bez obav cestovat všemi vlaky na území IDPK, kde je umožněna přeprava kol jako spoluzavazadla.

Více informací k přepravě kol vlaky Českých drah naleznete zde.

Čas Cena
240 min 20 Kč
24 hod 40 Kč

Stáhněte si mobilní aplikaci Virtuální karta a proveďte registraci. Ihned můžete začít s nákupem jednotlivých jízdenek. Platba probíhá přes Apple Pay či on-line bankovní kartou. Od poloviny dubna 2023 bude umožněna také platba GooglePay.

IOSAndroid

symbol význam
piktogram kolo přeprava spoluzavazadel (do vyčerpání kapacity)
piktogram kolo v kolečku přeprava spoluzavazadel s možností rezervace místa pro jízdní kolo a cestujícího (v některých vlacích pouze pro jízdní kolo), pouze do vyčerpání kapacity míst ve vlaku, po vyčerpání kapacity jen se souhlasem průvodčího
piktogram kolo v rámečku přeprava spoluzavazadel s povinnou rezervací místa pro jízdní kolo a cestujícího, v některých vlacích pouze pro jízdní kolo
piktogram kufr úschova během přepravy (do vyčerpání kapacity)
piktogram kufr v kolečku úschova během přepravy s možností rezervace místa pro jízdní kolo
piktogram kufr v rámečku úschova během přepravy s povinnou rezervací místa pro jízdní kolo
piktogram přeškrtnuté kolo přeprava jízdních kol jako spoluzavazadel je vyloučena

Půjčovny kol ČD

České dráhy nabízejí v některých stanicích také půjčení kol nebo jejich bezplatnou úschovu.  Služby ČD Bike naleznete v odkaze zde v sekci Plzeňský kraj.

Kolo je samozřejmě možné si zapůjčit i ve stanicích mimo Plzeňský kraj nebo je, naopak, mimo Plzeňský kraj vrátit. Seznam stanic v celé České republice, které nabízejí možnost zapůjčení nebo vrácení kola najdete zde.

Jak si kolo vypůjčit:

  • předložit dva osobní doklady (občanský průkaz, řidičský průkaz, pas,..),
  • sepsat a podepsat nájemní smlouvu,
  • složit vratnou zálohu,
  • zaplatit půjčovné.

Kolo je možné rezervovat předem - telefonicky nebo e-mailem. Na vybraných tratích je pak umožněna bezplatná přeprava zapůjčených kol.

Podrobné informace o zapůjčení kol  v půjčovnách ČD včetně cen najdete ZDE.

Užitečné odkazy

© 2024 POVED s.r.o.
Nerudova 25, Plzeň

Organizátor veřejné dopravy v Plzeňském kraji a Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK)

Sledujte nás na Instagram

Created by Beneš & Michl