Úvod Veřejná doprava Novinky Do školy veřejnou dopravou

Do školy veřejnou dopravou

Jak si co nejvíce usnadnit dojíždění do školy? Přinášíme praktické tipy pro nové i stávající žáky. Tipy pomohou nejenom dětem, ale i jejich rodičům.

Nároky na slevu*

  • Od 6 do 15 let se nárok na zlevněnou jízdenku při jejím nákupu neprokazuje.
  • Od 15 do 18 let se nárok na zlevněnou jízdenku prokazuje předložením platného osobního identifikačního dokladu (např. OP, cestovní pas), který obsahuje jméno a příjmení, datum narození, fotografii. Nárok lze prokázat rovněž žákovským průkazem obsahujícím náležitosti podle dosavadních právních předpisů nebo platným průkazem ISIC.
  • Od 18 do 26 let cestující prokazuje nárok na zlevněné jednotlivé jízdné předložením platného žákovského průkazu nebo platného průkazu ISIC.
  • Přehled o cenách najdete zde

* Nárok může být též nahrán na Plzeňské/Virtuální kartě. Ve Virtuální kartě je nutné aktivovat zákaznický profil v sekci „Mé profily“, kde zvolíte možnost „Přidat zákaznický profil“ a zvolíte požadovaný profil. Poté je nutné se dostavit na prodejní místo Plzeňské karty s doklady, které prokazují váš nárok na aktivaci daného profilu a ten vám bude následně v mobilní aplikaci aktivován.

Chcete ušetřit? Využijte předplatné

  • Pro pravidelné dojíždění je vhodné pořídit si předplatné jízdné. To platí na všechny linky (včetně rychlíků, expresů i pendolina) v zónách, které si cestující předplatí. Proti každodennímu placení se dá za rok výrazně ušetřit. Přesná částka je odvislá od konkrétní trasy a také délky předplaceného období. Čím delší období, tím větší sleva.
  • Předplatné musí být nahráno na Plzeňské kartě nebo v systému Virtuální karta. V tomto systému je možné využít jako identifikátor mobilní aplikaci, příp. bankovní kartu.
  • S předplatným lze cestovat po dobu platnosti v zakoupených zónách neomezeně, včetně víkendů či prázdnin.

Jízdné v Plzeňském kraji je přestupní

  • Pokud předplatné nevyhovuje, lze cestovat na jednotlivé jízdné. Pro cesty do 10 kilometrů existuje nepřestupní jízdenka, která platí pouze na daný spoj. Pro cesty nad 10 kilometrů je veškeré jízdné přestupní, tj. na začátku cesty doporučujeme (ať už ve vlaku či autobusu) si říct o jízdenku až do cíle cesty (bez ohledu na to, zda a kolikrát budete přestupovat). Přestupní jízdenka platí v rámci Plzeňského kraje na celou trasu včetně MHD Plzeň.
  • Jednotlivé jízdné lze zakoupit i přes aplikaci Virtuální karta. Následně se cestující prokazuje QR kódem z aplikace.
  • Více informací zde.

Přestupní ani předplatné jízdné neplatí na linkách MHD Tachov a komerčních linkách.

Chcete si spočítat, kolik vás cestování bude stát nebo kolik můžete ušetřit s předplatným? Využijte kalkulátor jízdného.

12. 6. 2024

Všechny novinky

© 2024 POVED s.r.o.
Nerudova 25, Plzeň

Organizátor veřejné dopravy v Plzeňském kraji a Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK)

Sledujte nás na Instagram

Created by Beneš & Michl