Úvod Veřejná doprava Tipy na výlet Za barokními skvosty Manětínska

Za barokními skvosty Manětínska

Oblast Manětínska patří mezi turisticky méně vyhledávané lokality. Přesto má co nabídnout, zajímavých míst a památek je v této pozapomenuté oblasti západních Čech bezpočet.

Cyklobus linky 322 vyráží z Plzně denně. Zatímco v pracovní dny linka vyjíždí z Centrálního autobusového nádraží u I. brány závodů Škoda, o víkendech kvůli návaznostem na drážní dopravu vyjíždí z Terminálu Hlavní nádraží u vlakového nádraží. Přeprava kol na lince 322 je umožněna pouze o víkendech a svátcích do konce září. Cyklobus přes Horní Břízu pokračuje až do Dolní Bělé, kde lze navštívit zříceninu stejnojmenného hradu. Z Dolní Bělé se dá na kolech vyrazit třeba do Plas (po zelené).

V Manětíně je téměř povinností navštívit barokní zámek s přilehlými zahradami. Zámek, který vznikl přestavbou bývalé tvrze, bývá označován jako perla barokní architektury západních Čech. Z Manětína je možné na kole nebo pěšky vyrazit na asi 7 kilometrů vzdálenou zříceninu hradu Preitenstein či zámek Nečtiny postavený v novogotickém stylu. V zámku je možné navštívit zámeckou kapli a galerii, jinak zámek slouží jako školící středisko Západočeské univerzity.

Z Manětína můžete vyrazit také do historického městečka Rabštejn nad Střelou se zříceninou hradu, zámkem a klášterem (klášter je bohužel nepřístupný) nebo druhým nejstarším kamenným mostem v Čechách. Na návsi se nachází muzeum s kavárnou. Okolí Rabštejna je možné poznat díky naučné stezce, ze které se otevírají krásné pohledy na městečko i na řeku Střelu.  Z Manětína do Rabštejna to je na kole zhruba 12 kilometrů po modré.

Kdo má raději přírodu než kulturní památky, může vyrazit podél řeky Střely obdivovat zpustlé mlýny nebo linii opevnění budované těsně před druhou světovou válkou.

Odvážnější cyklisté se mohou vydat z Manětína na sever a vystoupat na stolovou horu Vladař u Žlutic či si projít naučnou stezku Cesta za pověstí, která je seznámí s pověstmi zdejšího kraje.

Na kole můžete vyrazit také po značené cyklostezce Baroko II, která vás z Manětína povede malebnou krajinou severního Plzeňska až do Plas. V Plasích můžete navštívit další perlu barokní architektury – bývalý cisterciácký klášter. S dětmi pak můžete zavítat do místní ZOO, kde lze obdivovat třeba bílého lva nebo si zahrát minigolf. Z Plas je možné se do Plzně vrátit vlakem nebo na kole pokračovat po značené cyklostezce zpět do Manětína. Celá trasa Baroko II měří necelých 40 km.

 

Chci využít výhodnou turistickou jízdenku

31. 8. 2023

© 2024 POVED s.r.o.
Nerudova 25, Plzeň

Organizátor veřejné dopravy v Plzeňském kraji a Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK)

Sledujte nás na Instagram

Created by Beneš & Michl