Úvod Veřejná doprava Novinky Prosincové změny ve veřejné dopravě na Žihelsku a Kralovicku

Prosincové změny ve veřejné dopravě na Žihelsku a Kralovicku

Od 10. 12. 2023 dojde při celostátní změně jízdních řádů v oblasti Žihelska a Kralovicka k úpravám jízdních řádů vlakové i autobusové dopravy.

Na trati č. 160 se mohou cestující těšit na pozitivní změny zejména v úseku Plasy – Žihle – Blatno u Jesenice. V pracovní dny pojedou osobní vlaky z Plzně do Žihle nově nikoli po 14. a 16. hodině, ale po 15. a 17. hodině. Tím, že rychlíky budou i nadále vyjíždět z Plzně po 14., 16. a 18. hodině, bude mezi Plzní a Žihlí nově zajištěno v pracovní dny odpoledne spojení každou hodinu místo nevyhovujícího stavu dnes, kdy osobní vlak do Žihle jel prakticky hned za rychlíkem a pak dvě hodiny nejel do oblasti severně od Plas žádný vlak. Změnám vlaků bude uzpůsoben i jízdní řád autobusové linky 345, aby spojení mezi Plasy a Mladoticemi bylo v prokladu (autobusy a vlaky navzájem) a od vlaků, které nově budou nově končit v Plasích, byl k dispozici návazný autobus do Mladotic či Žihle. Mezi Plzní a Plasy se rozsah spojení na železnici nemění, dochází pouze k případným minutovým posunům vlaků.

Dále dojde také ke zlepšení propojení s Rakovnickem. V pracovní dny ráno pojede nový vlak v 5:13 ze Žihle do Blatna u Jesenice a Jesenice s přípojem do Rakovníka. Zpět z Jesenice pojede vlak v 5:52 přes Blatno u Jesenice s příjezdem do Plzně v 7:22, což je velmi atraktivní ranní spojení. Zároveň budou nově v provozu dva páry odpoledních spojů Žihle – Rakovník a zpět s návazností v Žihli na osobní vlaky od Plzně a zpět.

Významným krokem bude také zavedení linky 766 Podbořany – Kryry – Jesenice – Vysoká Libyně – Kralovice ve zhruba 120 minutovém intervalu v pracovní dny. V Kralovicích bude linka navazovat na další spoje ve směru na Plasy a Plzeň, v Podbořanech na autobusové spoje do Žatce. Na lince 766 bude platit tarif IDPK v úseku Jesenice – Kralovice. Dopravcem bude společnost DSÚK. Oproti tomu bude snížen počet spojů na lince 683 Kralovice – Jesenice provozované ARRIVOU.

Výše uvedené úpravy jízdních řádů povedou ke zkvalitnění mezikrajské dopravy mezi Plzeňským, Ústeckým a Středočeským krajem, která se tak stane atraktivní pro více cestujících.

Od 10. prosince taktéž vyjedou pravidelné vlakové spoje mezi Kralovicemi a Rakovníkem na trati č. 162, byť pouze o víkendu. Kvůli tomu budou upraveny víkendové spoje na linkách 404 (Praha – Rakovník – Kralovice – Nečtiny) a 321 (Plzeň – Kralovice – Rakovník).

Další novinkou je také zařazení trati 161 do IDPK v úseku Rakovník – Blatno u Jesenice, kde bude ve vlacích kromě tarifu PID platit také tarif IDPK.

Úpravy se též dočká linka 345 mezi Plasy a Žihlí.

4. 4. 2024

Všechny novinky

© 2024 POVED s.r.o.
Nerudova 25, Plzeň

Organizátor veřejné dopravy v Plzeňském kraji a Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK)

Sledujte nás na Instagram

Created by Beneš & Michl