Úvod Veřejná doprava Tipy na výlet Na výlet do Českého lesa

Na výlet do Českého lesa

Vydejte se s námi na výlet linkou 649 Plzeň – Holýšov – Horšovský Týn – Poběžovice – Bělá n. Radbuzou – Přimda. 

Oblast Českého lesa patří mezi ty, které nejvíce poznamenal poválečný odsun německého obyvatelstva. Podél hranic se dají najít zbytky bývalých vesnic. Někde je připomíná už jen informační cedule, jinde, jako například u bývalé obce Walddorf, třeba zbytku zámku. O pár kilometrů dále doporučujeme prohlídku ruin unikátního kostela Sv. Apoleny v místě bývalé stejnojmenné vísky.

Stejně tak můžeme doporučit výlet z Poběžovic, kde mimochodem leží zámek Ronšperk, do Pivoně. Tamní klášter pochází již z poloviny 13. století a nyní prochází postupnou obnovou. Pokud vám nevadí kopce, můžete z Pivoně vyrazit ke zřícenině hradu Starý Herštejn. V bývalé věži je od roku 2020 malá rozhledna.

Na úplném konci linky se nad městečkem Přimda nachází zřícenina hradu Přimda, nejstaršího kamenného hradu na našem území. Hrad byl postaven v románském slohu a patří i mezi nejvýše postavené hrady u nás. Za pěkného počasí je z něj krásný výhled do kraje. Výlet do Přimdy můžete spojit také s procházkou po Přimdské naučné stezce, která vás na 7 km dlouhé trase seznámí s historií města historii rodu Kolowrat-Krakowských. Z Přimdy se můžete vydat také na 5 km vzdálenou rozhlednu Milíře a procházku či projížďku si prodloužit o 15 km dlouhou Vyhlídkovou naučnou stezkou, která vás seznámí s historií oblasti či se zvířaty, která tu žijí.

Pokud nechcete jezdit moc daleko, můžete vystoupit v Horšovském Týně a prohlédnout si tamní renesanční zámek s rozsáhlým parkem o rozloze 40 ha. Nalákali jsme vás? Po trase linky 649 se nachází velké množství památek, ať již zachovalých či postupem času proměněných ve zříceniny.

Linka jezdí každou sobotu a neděli od 27. května do 1. října. Nezapomeňte, že na lince 649 je možné převézt až 5 jízdních kol, a stejně tak je možné jízdní kola převézt ve vlaku Český les.

Do Horšovského Týna se můžete též dostat běžnými spoji linky 621 (Plzeň – Domažlice) nebo osobními vlaky, do Bělé nad Radbuzou jezdí v sobotu v letní sezóně spěšný vlak Český les a do Přimdy se dá dostat linkou 745, která v Boru u Tachova navazuje na spoje linky 722 od Plzně a Stříbra.

V Českém lese si na své přijdou milovníci historie i milovníci cyklistiky, pro které je zde vyznačeno mnoho zajímavých cyklotras. Tak pěkný výlet!

Časová náročnost:

 Celodenní výlet

Vhodné pro:

  •  rodiny s dětmi
  •    cyklisty

Typ výletu:

  •  památky  
  •  příroda

 

Chci využít výhodnou turistickou jízdenku

26. 7. 2023

© 2024 POVED s.r.o.
Nerudova 25, Plzeň

Organizátor veřejné dopravy v Plzeňském kraji a Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK)

Sledujte nás na Instagram

Created by Beneš & Michl