Úvod Veřejná doprava Archiv novinek Mezi Berounem, Rokycany, Plzní, Přešticemi a Klatovy zbrusu novými vlaky RegioPanter. Plzeňský kraj pokračuje v masivních investicích do nových vlaků

Mezi Berounem, Rokycany, Plzní, Přešticemi a Klatovy zbrusu novými vlaky RegioPanter. Plzeňský kraj pokračuje v masivních investicích do nových vlaků

Od 12. prosince 2021 dochází v rámci Plzeňského kraje a částečně také Středočeského kraje k dalšímu nasazení nových vozidel. Po prosinci 2018, kdy byly nové elektrické jednotky RegioPanter nasazeny na osobní vlaky linky P1 jih Horažďovice předměstí – Plzeň – Pňovany, a srpnu 2021, kdy došlo k témuž kroku na lince P1 západ u spěšných vlaků Plzeň – K. Vary, dochází ke 12. prosinci 2021 k nasazení nových jednotek RegioPanter i na osobní vlaky linky P2 Klatovy – Přeštice – Plzeň – Rokycany – Beroun. Celkem se pro linku P2 jedná o 11 nových elektrických vlaků, které nahradí starší soupravy na těchto vlacích. Díky zvýšení četnosti spojů dochází ke zlepšení propojení Klatovska, Plzeňska a Rokycanska. Spojení se tak četnější a komfortnější než dříve. Dopravcem jsou na těchto vlacích České dráhy.

Nové elektrické jednotky RegioPanter nabízejí celkem 140 míst k sezení (107 pevných a 25 sklopných sedadel v druhé třídě a 8 pevných sedadel v tichém oddíle). Jednotky jsou vybaveny moderními čalouněnými sedadly s područkami a opěrkami hlavy. Tepelnou pohodu ve vozidle zajišťuje klimatizace. Jednotka je částečně nízkopodlažní, umožňuje nástup a výstup všemi dveřmi přímo z úrovně nástupiště. Toaleta je též bezbariérová. Dále je jednotka vybavena zásuvkami na dobíjení drobné elektronicky včetně USB portů, samozřejmostí je wi-fi připojení. Orientaci cestujících zlepšuje moderní informační systém. Vozidla jsou vybavena nejmodernějším evropským zabezpečovačem ETCS, čímž jsou špička v oblasti bezpečnosti. Jednotka je také uzpůsobena pro přepravu až 12 jízdních kol. Jedná se o český výrobek konsorcia ŠKODA TRANSPORTATION a ŠKODA VAGONKA. Spolu s postupným nákupem nových vozidel bylo požadavkem Plzeňského kraje vybudovat v Plzni nové moderní údržbové zázemí, které bylo též v tento okamžik zprovozněno.

Se spuštěním provozu nových vozidel dochází také k úpravě jízdních řádů. Na území Plzeňského kraje dojde k navýšení počtu osobních vlaků mezi Přešticemi, Plzní, Rokycany a Hořovicemi. Společně s rychlíky Praha – Plzeň – Klatovy bude ve špičkách pracovních dnů zajištěno spojení mezi Plzní a Rokycany průměrně každých 20 minut, v ranní špičce i častěji. V případě spojení ve směru Dobřany a Přeštice pak v průměru každých 30 minut. Novinkou je zároveň skutečnost, že vlaky budou průjezdné skrz Plzeň – to znamená, že při cestách například z Dobřan do Rokycan nebude nutné v Plzni přestupovat.

Ve všech těchto vlacích je možné využít tarifu Integrované dopravy Plzeňského kraje. Dospělý cestující z Přeštic či Mýta do Plzně zaplatí za jednu jízdu 36 Kč, z Rokycan či Dobřan do Plzně pak pouhých 26 Kč, přičemž nepotřebuje žádnou speciální slevovou kartu. Tyto jízdenky lze zároveň využít v MHD Plzeň. Za zmínku stojí také celodenní jízdenka Turista Plzeňskem, kterou lze po celém kraji cestovat 24 hodin. Tato jízdenka lze zakoupit ve variantách pro jednotlivce či malé skupiny a dále s příplatkem pro MHD Plzeň konkrétně:

  • jedna osoba bez MHD Plzeň 130 Kč
  • jedna osoba s MHD Plzeň 180 Kč
  • max. dva dospělí + max. tři děti do 15 let bez MHD Plzeň 250 Kč
  • max. dva dospělí + max. tři děti do 15 let s MHD Plzeň 350 Kč

Jednotlivé jízdenky v tarifu Integrované dopravy Plzeňského kraje je též možné zakoupit v aplikaci Virtuální karta.

V případě prodeje jízdních dokladů dochází však ještě k dalším novinkám. Cestující bezesporu ocení znovuotevření pokladen v Plzni zastávce a Holoubkově, které již byly několik let uzavřeny. Cestující si zde opět zakoupí jízdenky na pokladně a na vlak budou moci vyčkat ve vytápěných čekárnách. Další novinkou je pak skutečnost, že na pokladnách linky P2 na území Plz. kraje (konkrétně Přeštice, Dobřany, Plzeň zastávka, Plzeň hl.n., Rokycany a Holoubkov) bude nově možné provádět veškeré operace s Plzeňskou kartou. Tyto pokladny tak nově umožní dobíjení předplatného jízdného či výměnu Plzeňských karet. V neposlední řadě v rámci celého kraje dojde v e-shopu Českých drah a mobilní aplikaci Můj vlak k zavedení prodeje jízdních dokladů IDPK. Cestující tak nově v e-shopu ČD a mobilní aplikaci Můj vlak budou moci zakoupit například přestupní jízdenky IDPK nebo síťové celodenní jízdenky Turista Plzeňskem. 

Plzeňský kraj již v minulosti pořídil 9 nových elektrických jednotek RegioPanter předchozí generace na linku P1 Horažďovice předměstí – Plzeň – Pňovany a společně s Karlovarským krajem 4 jednotky na linku P1 západ Plzeň – Karlovy Vary. V prosinci 2021 dochází k nasazení dalších 11 nových jednotek RegioPanter právě na linku P2 Klatovy – Plzeň – Beroun. Plzeňský kraj se tak stane oblastí s nejmodernějšími elektrickými vozidly na celé české železniční síti s celkem 24 komfortními elektrickými jednotkami splňujícími soudobé požadavky na cestování.

30. 3. 2022

Všechny novinky

© 2024 POVED s.r.o.
Nerudova 25, Plzeň

Organizátor veřejné dopravy v Plzeňském kraji a Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK)

Sledujte nás na Instagram

Created by Beneš & Michl