Úvod Veřejná doprava Novinky Tarif od 14. 6. do 30. 6. 2020

Tarif od 14. 6. do 30. 6. 2020

1         Co se v červnu změní ve veřejné dopravě?

14. 6. 2020 vyjede v Plzeňském kraji nový autobusový dopravce. Nové autobusy poznáte snadno, budou v barvách Plzeňského kraje. S novými autobusy bude zavedeno po celém kraji také nové přestupní jízdné, které bude platit i ve všech vlacích a na vybraných linkách MHD včetně všech linek MHD v Plzni. Nový tarif bude vycházet ze stávajícího systému tarifních zón – jednotlivé jízdné bude nově zónově-relační a v rámci zónové a časové platnosti vašeho jízdního dokladu budete moci cestovat bez dalších omezení.

Zavedení jednotného tarifu pro celý kraj proběhne ve dvou vlnách.

2         Jak budu cestovat od 14.6.2020 když ….

…mám předplatné na celou svoji cestu?

Pro vás se nic nemění, budete i nadále cestovat tak, jako doposud.

… mám předplatné jen pro zónu 001 Plzeň a do/z Plzně dojíždím vlakem.

Pro vás se také nic nemění, u dopravce si zakoupíte jízdenku (nebo využijete traťovou jízdenku) a předložíte předplatní jízdenku, jako dosud.

… jezdím jen v rámci města Plzně a využívám MHD.

Pro vás se nic nemění, budete i nadále cestovat tak, jako doposud.

… nemám předplatné a cestuji linkovým autobusem.

Za jednu cestu v linkovém autobusu v barvách Plzeňského kraje zaplatíte 12 Kč | 6 Kč | 3 Kč bez ohledu na ujetou vzdálenost. Pokud přestoupíte na jiný autobus, opět zaplatíte jízdné ve výši 12 Kč | 3 Kč. Cena jízdného je závislá na slevě, na kterou máte nárok.

12 Kč – základní jízdné

6 Kč – mateřská, veterán, dárce krve

3 Kč – dítě 6 – 15 let, junior 15 – 18 let, student 18 – 26 let, senior 65+

 3         Jak budu cestovat od 1. 7. 2020, když …

…mám předplatné na celou svoji cestu?

Pro vás se nic nemění, budete i nadále cestovat tak, jako doposud.

… mám předplatné jen pro zónu 001 Plzeň a do/z Plzně dojíždím a platím si jednotlivé jízdenky.

Pro vás se také nic nemění, u dopravce si zakoupíte jízdenku na zbylou část trasy a předložíte předplatní jízdenku jako dosud.

… jezdím jen v rámci města Plzně a využívám MHD.

Pro vás se nic nemění, budete i nadále cestovat tak, jako doposud. Navíc pak můžete jízdenky na 30 min a 60 min zakoupené ve vozidle využít v rámci časové platnosti také pro cestu osobním vlakem nebo linkovým autobusem pro cestu na území města Plzně.

Například si koupíte třicetiminutovou jízdenku v tramvaji v Plzni na Slovanech. V rámci její časové platnosti smíte přestoupit například na vlak v Plzni hl.n. a dojet vlakem kamkoli po Plzni.

… nemám předplatné a kupuji si v autobusu každý den jízdenky.

Při nástupu do autobusu si u řidiče koupíte jízdenku tak, jak jste zvyklí. Novinkou je, že pokud přestupujete na další autobusový spoj, na vlak, nebo třeba na plzeňskou MHD, můžete si koupit lístek až do své cílové zastávky a při přestupu se jízdenkou prokázat. A vůbec nemusíte znát zóny, přes které pojedete. Řidič se Vás může zeptat maximálně velmi jednoduchým dotaze na trasu, kudy pojedete (např. zda pojedete přes Plzeň či nikoli). Seznam povolených zón budete mít spolu s časovou platností vytištěno na jízdence.

Příklad: V Kralovicích si v autobusu zakoupím jízdenku do zastávky Železná Ruda-Špičák za 72 Kč. V Plzni vystoupím U Gery, svezu se tramvají na hlavní nádraží a odtud pojedu vlakem do Rudy. A na vše mi stačí jedna jízdenka.

… pojedu vlakem.

Pro cesty vlakem máte několik možností, jaké jízdenky si můžete zakoupit:

  • Pro cesty v rámci území IDPK osobními a spěšnými vlaky můžete použít pouze tarif IDPK, pokud si kupujete jízdenku na nádraží nebo ve vlaku. Pokud k nákupu jízdenky použijete e-shop ČD nebo mobilní aplikaci Můj vlak, můžete si i na tyto cesty koupit jízdenku v tarifu ČD s možností využití IN25.
  • Pro cesty v rámci území IDPK rychlíkem nebo expresem můžete využít jak tarif IDPK, tak tarif dopravce.
  • Pro cesty mimo území IDPK pak využijete tarif dopravce.

Pokud jste si před 1. 7. 2020 zakoupil/-a traťovou jízdenku ČD (týdenní, měsíční, čtvrtletní) pro cesty uvnitř kraje, smíte ji využít do konce její platnosti. Při dalším nákupu však bude nutné již využít předplatné jízdné IDPK. Pokud cestujete přes hranice kraje, traťové jízdenky bude možné zakoupit i po 1. 7. 2020. Doporučujeme Vám však prověřit, pokud cestujete do oblasti IDPK mimo Plzeňský kraj (Strakonice, Mar. Lázně apod.), zda by se Vám IDPK nevyplatilo více.

 …cestuji na krátkou vzdálenost, ale přes hranici tarifních zón?

Pokud vaše cesta není delší než 10 km a během cesty nepřestupujete, tak můžete využít nepřestupní jízdenku IDPK, která vám bude platit na spoj, na kterém byla zakoupena.

Příklad: Jedu z Třemošné a chci vystoupit na zastávce U Gery v Plzni. Jedu přes dvě zóny 001 a 021, ale protože trasa je dle jízdního řádu jen 6 km, můžu využít nepřestupní jízdenku a dojet do Plzně za 12 Kč. Jen tuto jízdenku již nemůžu použít na další cestu po Plzni třeba tramvají.

Víte že, ….

… jedna cesta do 240 minut vás v rámci Plzeňského kraje může stát maximálně 72 Kč? A tuto jízdenku můžete použít i v MHD Plzeň?

… celodenní (24 hod.) jízdenka vás vyjde jen na 130 Kč? Nebo na 180 Kč, pokud chcete využít i MHD v Plzni? A tato jízdenka vám umožní cestu po celém území IDPK se všemi dopravci zařazenými do IDPK, včetně cesty v rychlíku a expresu.

… můžete k nákupu jízdenek využívat i mobilní aplikaci? Jízdenky si pohodlně zakoupíte předem v teple domova. Více o aplikaci zde.

… ve vlacích ČD i nadále na území IDPK platí tyto jízdenky: IN100, IN Business, IN Senior, Celodenní jízdenka (síťová), Skupinová víkendová jízdenka (síťová), Jízdenka na léto, Kilometrická banka či všechny mezinárodní jízdní doklady

…děti do 18 let, studenti do 26 let a senioři starší 65 let mohou při odbavení jako průkaz slevy využít Plzeňskou kartu, kde mají slevu nahranou, ale pro případ kontroly z Ministerstva dopravy se musí ve vozidle prokázat platným identifikačním dokladem (děti a senioři) nebo platným žákovským průkazem (studenti).

… můžete za jízdenky v linkových autobusech a ve vlacích nově platit také platební kartou?

… všechny jízdenky, na nichž je uvedena zóna 001 Plzeň jsou přestupní na všechny linky MHD Plzeň?

3.1        Přeprava zavazadel, jízdních kol a psů

Přeprava zavazadel, jízdních kol a psů (mimo schránu) je velmi jednoduchá – nezávisle na Vaší cestě lze pořídit doklad za 20 Kč s časovou platností 240 minut nebo 40 Kč s časovou platností 24 hodin. Doklad můžete během cesty využít na všech spojích v obvodu IDPK, kterými budete cestovat.

3.2        Přeprava jízdních kol

Kola, lyže, zavazadla či živá zvířata se přepravují za poplatek 20 Kč (na dobu 240 minut), případně za 40 Kč (platí na 24 hodin). Pes ve schráně se přepravuje zdarma.

 

1. 7. 2020

Všechny novinky

© 2022 POVED s.r.o.
Nerudova 25, Plzeň

Organizátor veřejné dopravy v Plzeňském kraji a Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK)

Sledujte nás na Instagram

Created by Beneš & Michl