Úvod Veřejná doprava Tipy na výlet Do bývalého vojenského prostoru Brdy linkou 523

Do bývalého vojenského prostoru Brdy linkou 523

Od léta 2008 mohou cyklisté využívat cyklobus, který je z krajského města doveze do dnes již bývalého vojenského prostoru Brdy. Za dobu jeho provozu jej využily tisíce cestujících a jeho obliba neklesá. Každoročně patří mezi nejvíce vytížené cyklobusy v Plzeňském kraji. Od poloviny května do konce září se můžete každý víkend podívat nejen do Brd. Kam jinam třeba?

Hned první obec za Plzní, Starý Plzenec, nabízí ve svém okolí několik památek. Rotunda sv. Petra a Pavla se zbytky přilehlého hradiště Hůrka upomíná na počátky osídlení v této oblasti. Na druhé straně leží zřícenina hradu Radyně. Jedna z dominant Plzně byla postavena Karlem IV. Přestože se od té doby změnila ve zříceninu, nabízí překrásné výhledy po kraji.

O kus dále, v nedalekých Šťáhlavicích, návštěvníky vítá klasicistní lovecký zámek Kozel s rozsáhlým zámeckým parkem. Dostanete se k němu alejí ze Šťáhlav.

Dále po trase se nachází Spálené Poříčí, kde se kromě rozhledny či špejcharu můžete podívat na další ze zámků po trase. V nedávné minulosti sloužil jako církevní škola, nově je v něm možné se ubytovat.

Na konci trasy leží poslední zámek na této lince – Rožmitál. Impozantní stavba, která dává návštěvníkům tušit, že jde o přestavěný středověký hrad, prochází pozvolna rekonstrukcí. Příležitostně je otevřena pro veřejnost, o akcích se doporučujeme informovat předem. Spoje linky 523 navazují v Rožmitále na další autobusové spoje do Příbrami, dá se tak dostat s jedním přestupem až do města, jehož proslavilo hornictví nebo poutní areál Svatá Hora.

Hlavním cílem cestujících, kteří využívají linku 523, je bývalý vojenský prostor Brdy, který je přímo stvořený k výletům na kole díky množství zpevněných i nezpevněných cest, které jej protínají všemi směry. Z Míšova či Teslín, kde linka 523 zastavuje, je možné se vydat na kole k Padrťským rybníkům. Cestou k největším vodním plochám regionu pojedete místy, kde ještě v 50. letech stávaly vesnice. Kolem Padrťských rybníků vede naučná stezka, která návštěvníky seznámí s historií, a především jedinečnou faunou a flórou, která se v okolí rybníků nachází.  Kdo má více času, může se v Míšově vydat do Atom muzea Javor 51. Muzeum se zabývá obdobím Studené války.

Opomenout bychom neměli zajížďku k loveckému zámečku Tři Trubky, který je postupně rekonstruován. Návštěvníci si v prostorech bývalých hospodářských stavení mohou prohlédnout interaktivní expozice věnující se přírodě či místním turistickým cílům. Zámek, kde pobýval i prezident Masaryk, se díky rekonstrukci stává pomyslnou branou do Brd.

Cyklisté mohou v Brdech vystoupat třeba na Tok (865 m n. m.), který je nejen nejvyšším vrcholem Brd, ale také nejvyšším vrcholem celého Středočeského kraje. Nádherné výhledy do krajiny (za hezkého počasí uvidíte třeba Milešovku nebo Ještěd) se vám otevřou z dopadové plochy Jordán, kde milovníci vojenské historie mohou obdivovat různé typy vojenského opevnění. O kousek dál se nachází plocha bývalého vojenského letiště. 

Zpět domů se můžete dostat opět linkou 523 nebo na kole dojet po cyklostezce vedoucí podél řeky Klabavy do Rokycan a odtud domů pokračovat vlakem zpět do Plzně.

Tak neváhejte vyrazit, příležitostí k výletům nabízí linka 523 opravdu hodně.

 

 

Chci využít výhodnou turistickou jízdenku

7. 8. 2023

© 2024 POVED s.r.o.
Nerudova 25, Plzeň

Organizátor veřejné dopravy v Plzeňském kraji a Integrované dopravy Plzeňského kraje (IDPK)

Sledujte nás na Instagram

Created by Beneš & Michl